کابل زره دار چیست؟ + کاربرد کابل آرموردار

انواع کابل برق در بازار وجود دارد که بسته به نوع آن کاربرد آن نیز متفاوت است.  کابل زره دار یکی از انواع کابل های پرکاربرد است که به دلیل داشتن عایق محافظتی قوی تر از انواع دیگر به این نام شناخته می شود. در واقع آنچه کابل زره دار را از انواع دیگر کابل متمایز می کند لایه محافظتی است که استحکام آن را تا حد زیادی در برابر عوامل و آسیب های محیطی حفظ می کند. در این مقاله شما را مشخصات فنی و کاربردهای این کابل پر مصرف آشنا خواهیم کرد. 

کابل زره دار چیست؟

کابل زره دار چیست؟

کابل زره دار با داشتن لایه محافظتی قوی که آن مقاومت و استحکام بالایی به آن می دهد به این نام شناخته می شود. علاوه بر عایق پی وی سی، این کابل ها دارای یک لایه محافظتی نیز از جنس فولاد گالوانیزه است. گاهی نیز ممکن است از آلومینیوم برای این لایه محافظتی استفاده شود. این لایه محافظتی کمک می کند تا کابل در مقابل آسیب های مختلف مثل ضربه با فشار مکانیکی آسیبی نبیند. از همین رو می توان به راحتی در محیط های پرخطر و آسیب زا از این نوع کابل استفاده کرد.

از دیگر قابلیت های این کابل مقاومت آن در برابر آتش است که علاوه بر لایه های محافظتی گفته شده دارای سیلیکون مقاوم در برابر آتش نیز می باشد. البته هر کدام از کابل های دارای زره که قابلیت های مقاومتی ان متفاوت نیز در دسته بندی جداگانه شناخته می شود که در ادامه به مهمترین انواع آن و نیز کاربردهایی که از هر کدام می شود اشاره خواهیم کرد. نکته مهم دیگری که باید درباره این کابل ها بدانید تفاوت در قیمت آن است. به طور مثال قیمت کابل افشان در مقایسه به این نوع کابل های آرموردار بسیار کمتر است. چرا که در مواد اولیه و نحوه تولید آن نیز تفاوت وجود دارد.

مشخصات کابل زره دار چیست؟

برای بررسی مشخصات کابل آرموردار می توان به بررسی اجزای آن پرداخت.

هادی

از مس به عنوان هادی برای این کابل ها استفاده می شود. البته بسته به نوع کابل ممکن است از فلزات دیگر نیز به عنوان هادی استفاده شود.

عایق

مهمترین وجه تمایز این کابل ها عایق و لایه محافظتی آن است. بیشترین  متریال مورد استفاده برای عایق این کابل ها سیلیکون است که مقاومت ضربه ای و نیز حرارتی دارد از همین رو ضدحریق نیز می باشد.

روکش

برای اینکه لایه های داخلی از لایه های خارجی تفکیک شود از یک لایه روکش سیلیکونی در این کابل ها استفاده می شود.

غلاف

این لایه نیز از جنس سیلیون بوده که مقاومت کابل را در برابر حریق و حرارت افزایش می دهد.

معرفی انواع کابل آرموردار

معرفی انواع کابل آرموردار

کابل زره دار انواع مختلفی دارد که کاربرد متفاوتی نیز برای آن به همراه دارد. البته لازم به ذکر است که کابل های زره دار براساس شاخصه های مختلفی دسته بندی می شوند. به طور مثال انواع زره دار براساس سطح ولتاژ شامل موارد زیر می شود:  

 1. کابل فشار ضعیف با زره نواری
 2. کابل فشار ضعیف با زره سیمی
 3. کابل فشار متوسط با زره سیمی
 4. کابل فشار متوسط با زره نواری

 در دسته بندی دیگر کابل ها را از نظر طراحی و ساخت می شناسند که در نوع زره دار شامل موارد زیر می شود:

کابل های زره دار با سیم گرد

این کابل ها به صورت مارپیچ در یک سیم پیچیده شده و شکل ظاهری کابل گرد است.

کابل های سیم تخت زره دار

در این کابل ها یک طناب ماریچ با سیم فولادی ضد زنگ که چند لایه مسطح دارد مونتاژ شده است.

در دسته بندی دیگر که بیشتر کابل های زره دار را با این مشخصه می شناسند آن ها براساس مواد زرهی دسته بندی می کنند که عبارت است از:

کابل زره پوش نوار فولادی

یکی از کابل های دارای زره اقتصادی این کابل های نوار پوش فولادی است که به دلیل نفوذ ناپذیری بالا، کیفیت بالا، اثر مغناطیسی عالی و نیز تداخل در فرکانس پایین طرفداران زیادی دارد.

کابل های آرموردار سیم آلومینیومی

این کابل ها مانع از القای جریان الکتریکی و ایجاد گرمای شدید می شود. در این کابل های تک هسته ای به جای سیم های فولادی از آلومینیوم استفاده می شود از همین رو مانع از افزایش دما می شود.

کابل های زره پوش سیم استیل

این کابل ها مقاومت زیادی در برابر فشارهای زیادی دارد. از همین رو می توان به راحتی از آن به صورت دفنی و پروژه های زیرزمینی استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این کابل ها استفاده به عنوان سیم ارت می باشد.

انواع دیگری از این کابل ها نیز در بازار وجود دارد که براساس ویژگی های خاص آن ها شناخته می شوند که عبارت است از:

کابل های آرموردار مقاوم در برابر حریق

در لایه محافظتی این کابل ها که به کابل قدرت مسلح معروف است از لایه سیلیکونی مقاوم در برابر آتش استفاده شده است. این کابل ها به دلیل این لایه محافظتی قدرت هادی بالایی دارد. علاوه بر حریق این کابل ها مقاومت زیادی نیز در برابر ضربات، قطع شدگی و ساییدگی دارند.

کابل های زره دار سرب دار

در بسیاری از صنایع از این نوع کابل زرهی استفاده می شود. به ویژه در محیط هایی که کابل ها در تماس با مواد روغنی و هیدروکربنی است. سرب به کار رفته در زره این کابل ها باعث مقاومت و استحکام آن در برابر مواد روغنی و نفتی می شود. علاوه بر اینکه در برابر آسیب حشرات موذی و حریق نیز مقاوم می باشد.

کابل های داری زره غلاف سربی

این کابل ها در دو سطح ولتاژ فشار ضعیف و فشار متوسط کاربرد دارد. بیشترین مورد استفاده از این کابل ها در محیط هایی است که خطر حریق و تماس با مواد نفتی و پتروشیمی وجود دارد. لایه محافظتی پلیمری این کابل ها که توسط دستگاه اکسترودر ایجاد شده بسیار مقاوم هستند.

کابل شبکه زره دار

یکی دیگر از کاربردهای این کابل ها استفاده در سیستم های مخابراتی و انتقال داده و اطلاعات است. این کابل ها از جنس مس یا شیشه هستند که مقاومت بالایی نیز دارند.

کابل زره دار چه کاربردی دارد؟

شاید برای شما سوال باشد که از این کابل های چه استفاده هایی می شود. به طور کلی مهمترین کاربردهای کابل آرموردار عبارت است از:

استفاده برای انتقال سیگنال و گرمایش

این ویژگی در صنایع پتروشیمی و نفتی کاربرد دارد.

استفاده در فضاهای باز

از آنجا که آسیب های محیطی مانند طوفان، ضربات سنگین و… ممکن است کابل کشی را تهدید کند می توان از این کابل ها به راحتی در فضای باز که در معرض آسیب است استفاده کرد.

آزمایشات علمی

در بسیاری از کارگاه های علمی و پژوهشی می توان از این کابل های قوی استفاده کرد.

کابل کشی در محیط های آبی

داشتن لایه محافظتی مقاومت این کابل را در برابر عوامل مختلفی مانند ساییدگی، حریق، فشار و رطوبت تضمین می کند. از همین رو به راحتی می توان از این کابل ها در محیط های مختلف استفاده کرد.

مورد استفاده در صنایع نفتی، پتروشیمی و گاز

داشتن لایه محافظتی سیلیکونی کمک می کند تا این کابل ها در محیط هایی که نفت، مواد هیدروکربنی و روغنی وجود دارد مصون باشد. 

عوامل موثر بر قیمت کابل زره دار

عوامل موثر بر قیمت کابل زره دار

قیمت کابل زره دار تابع عوامل مختلفی است. در صورتی که بخواهید اقدام به خرید این نوع کابل کنید لازم است بدانید که چه عواملی می تواند تعیین کنند در قیمت کابل برق به طور ویژه آرموردار باشد. از مهمترین عواملی که می تواند بر قیمت این نوع کابل تاثیر داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در این کابل

اگر از مواد اولیه با کیفیت بالا برای تولید کابل استفاده شود تا حد زیادی این موضوع بر افزایش قیمت آن تاثیر دارد.

هزینه های تولید

دستمزد نیروی انسانی، هزینه های جانبی، هزینه های حمل و نقل و… تنها بخشی از هزینه ها است که بر قیمت محصول نهایی کابل تاثیر دارد.

برند و شرکت سازنده کابل های زره دار

همانطور که میدانید شرکت های مطرح در زمینه تولید کابل دقت بالایی در تولید و کیفیت محصولات خود دارند. انجام تست های آزمایشگاهی و کیفیت سنجی، دریافت استانداردهای ملی و بین المللی و استفاده از مواد اولیه با کیفیت بر قیمت نهایی محصول تاثیر مستقیم دارد. از همین رو در بازار کابل هایی که نام برندهای معروف را دارد به نسبت برندهای ناشناخته قیمت بیشتری دارند.

نوسانات ارزی

از آنجا که برخی مواد اولیه مورد نیاز کابل ها وارداتی است و یا دستگاه ها و تجهیزات تولید از خارج کشور وارد می شود از همین رو نوسانات ارزی نیز تا حد زیادی بر قیمت این محصول تاثیر دارد. در صورتی که قصد خرید انواع کابل های زره دار را دارید می توانید با کارشناسان شرکت برق زوم نمایندگی انواع برندهای سیم و کابل تماس بگیرید.

تفاوت کابل آرموردار و کابل افشان چیست؟

یکی از مقایسه هایی که درباره کابل های زره دار صورت می گیرد مقایسه آن با کابل افشان است. برای انجام این مقایسه نخست باید بدانید کابل افشان چیست؟ به کابل های معمولی که دارای رسانای مس آنیل شده است و انعطاف پذیری بالایی دارد کابل افشان می گویند. در این کابلها از یک لایه محافظ از جنس پی وی سی استفاده شده است. و همین موضوع مهمترین فاکتور تمایز با کابل های دارای آرمور است. به طور کلی می توان تفاوت این دو کابل را در قالب موارد زیر برشمرد:

قیمت تمام شده

قیمت تمام شده که با توجه به نوع ساختار پیچیده کابل های دارای آرمور قیمت گرانتری نسبت به کابل های افشان دارد.

لایه محافظتی

همانطور که از نام کابل های آرموردار یا زره دار مشخص است به دلیل داشتن لایه محافظتی بیشتر آن هم از جنس سیلیکون تفاوت فاحشی با کابل های افشان که دارای تنها یک لایه محافظتی از جنس پی وی سی است، دارد.

ساختار متمایز

در کابل های دارای زره از فولاد یا آلومینیوم استفاده می شود.  علاوه بر آن لایه های سیلیکونی نیز برای تفکیک لایه های داخلی و خارجی دارد. در حالی که کابل افشان فاقد این موارد است. 

سوالات متداول

انواع کابل زره دار را نام ببرید؟

دسته بندی این کابل ها می تواند بر اساس سطح ولتاژ، نوع کاربرد و ساختار آن باشد. اما برخی از انواع این کابل ها عبارت است از:

 • کابل فشار ضعیف با زره نواری
 • کابل فشار ضعیف با زره سیمی
 • کابل فشار متوسط با زره سیمی
 • کابل فشار متوسط با زره نواری
 • کابل چند رشته با زره فولادی
 • کابل تک رشته با زره آلومینیوم
 • مقاوم به حریق
 • سرب دار
 • غلاف سربی
 • شبکه زره دار

ساختار کابل های دارای زره چگونه است؟

غلافی از جنس سیلیکون ضد حریق، هادی مسی، عایق سیلیکونی و نیز روکشی از سیلیکون برای تفکیک لایه های درونی از بیرونی.

قیمت کابل های دارای زره به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت مواد اولیه، هزینه های تولید، استانداردهای ملی و بین المللی و نیز برند مهمترین تاثیر را در قیمت این محصولات دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
دفتر مرکزی: تهران، خیابان لاله زار شمالی- پاساژ ایرانیان- طبقه دوم- واحد122

شعبه اراک: خیابان شهید بهشتی- کوچه عضد- نبش عضد 1
شماره تلفن: دفتر مرکزی تهران 66344095-021 91015333-021 سی خط -------------------------------------- شعبه اراک 91015333-086 سی خط --------------------------------- تلفن همراه : 09128929396
آدرس ایمیل : info@barghzoom.com
ما را در شبکه اجتماعی دنبال کنید.