سیم و کابل سیمیا

ارسال صورت برق
فیلتر محصولات
 • دسته بندی محصولات

سیم و کابل سیمیا

انتخاب بهترین تولیدکننده سیم و کابل در ایران کمی دشوار است؛ چراکه رقبا و تولیدکنندگان بسیاری همچون سیم و کابل همدان، کابل یزد، کرمان، خراسان و … نیز وجود دارند. اما اگر بخواهیم از این میان این رقبا به بهترین و با سابقه‌ترین آن‌ها اشاره کنیم، باید از سیم و کابل سیمیا نام ببریم. این شرکت با دهه‌ها سابقه در زمینه تولید کابل برق توانسته است در ایران پرچم دارد باشد. در ادامه بیشتر درباره سیم و کابل سیمیا صحبت خواهیم کرد.

کارخانه سیم و کابل سیمیا 

تاریخ 27 دی سال 1360 را به ذهن بسپارید؛ چراکه در این تاریخ بود که شرکت ارزشمند سیمیا برای تولید سیم برق دست به کار شد. در ابتدا نام این شرکت الكتريكال وايرز بود، اما به تدریج برای این که یک نام ایرانی داشته باشد، سیمیا برای آن انتخاب شد. این عبارت به معنای “علم به اموری است كه انسان را متمكن می‌سازد” است.

در ابتدا این شرکت در اسلامشهر واقع در یک سالن 480 متری واقع شده بود. این شرکت در ابتدا دارای دو خط اكسترودر و 10 نفر پرسنل بود. به تدریج با گذشت زمان تعداد افراد به 30 نفر نیز رسید و توانستند سالانه 1500 تن انواع سیم برق تولید کنند. در سال 1372 محل كارخانه به نصير آباد در نزدیکی رباط كريم منتقل شد و مساحت 2000 متر مربع و سالني به مساحت 600 متر مربع مستقر گرديد. با گذشت زمان و با افزایش تولید تعداد زمین‌های اطراف کارخانه روزبه‌روز بیشتر و بزرگ‌تر شد. تا به الان که كارخانه سيميا با 9000 متر مربع زمين، 3600 متر مربع سالن و حدود 130 نفر پرسنل به ظرفيت توليد 5100 تن سيم و كابل در سال رسيد.

اما در سال 1384 بود که سهامداران تصمیم گرفتند شرکت را به محلی نزدیک‌تر منتقل کنند تا دسترسی به تهران آسان‌تر باشد. در سال 84 شهرک صنعتی سپهر در نزديكي نظرآباد واقع در 90 کیلومتری غرب تهران جهت احداث كارخانه جديد سيميا انتخاب شد. كارخانه جديد سيميا در زميني به وسعت 35000 متر مربع با 10000 متر مربع سالن توليد، 720 متر مربع بنای اداری و بيش از 16000 متر مربع انبار سرپوشيده و روباز در سال 1390 افتتاح گرديد.

رزومه شرکت سیم و کابل سیمیا 

شرکت سیم و کابل سیمیا

حال که با تاریخچه شرکت سیم سیمیا آشنا شدید، بهتر است با رزومه موفقی که این شرکت در تولید انواع کابل داشته است نیز اطلاعاتی کسب کنید. 

 • دارنده گواهينامه سيستم مديريت يكپارچه ( IMS ) از موسسه TUV NORD آلمان.
 • دارنده گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو IATF در سال99.
 • اولين دارنده نشان کیفیت اتحادیه اروپا ( CE ) در صنعت سيم و كابل كشور.
 • دارنده پروانه كاربرد علامت استاندارد اجباری از سازمان ملی استاندارد ايران.
 • دارنده گواهينامه تاييد صلاحيت سيستم مديريت آزمايشگاه ISO /IEC ۱۷۰۲۵:۲۰۱۷ (تنها آزمایشگاه تایید صلاحیت شده در زمینه تست کابل‌های شبکه در اسکوپ استاندارد یاد شده).
 • دارنده گواهينامه تاييد صلاحيت آزمايشگاه همكار (اكروديته) سازمان ملی استاندارد ايران.
 • دارنده تاییدیه ایپیل مربوط به کابل‌های اعلام حریق در سال98.
 • دارنده گواهينامه توليد كابل‌های دريايي جهت انواع شناور و تاسیسات فراساحلی (Offshore) از موسسه رده بندی ايرانيان.
 • دارنده گواهينامه مطابقت با ” الزامات خاص اپكو برای سيم‌های خودرويي از شركت ايران خودرو ديزل (اپكو).
 • دارنده پروانه تحقیق و توسعه از وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 98.
 • واحد نمونه استاندارد در سطح كشور از طرف سازمان ملی استاندارد ايران در سال 89.
 • واحد نمونه استاندارد و كيفيت استان تهران در سال‌های 80، 83، 86، 87 و 90.
 • واحد نمونه اداره كل استاندارد استان البرز در سال‌های 93، 95، 96 و 97.
 • واحد صنعتی برتر استان البرز در سال 96 و 97.
 • مفتخر به دريافت گواهينامه و تنديس واحد برتر برای رعايت حقوق مصرف‌كنندگان در سال‌های 87، 88 و 89.
 • اولين توليد كننده سيم و كابل مفتخر به دريافت تنديس نقره‌ای و طلایی واحد برتر برای رعايت حقوق مصرف‌كنندگان در سال‎های 90 و 93.
 • كارفرمای نمونه سازمان تامين اجتماعی استان البرز در سال 94.

خدمات و تولیدات شرکت سیم و کابل سیمیا 

 تولیدات شرکت سیم و کابل سیمیا

افرادی که تجربه خرید سیم سیمیا را دارند به راحتی می‌توانند از کیفیت مشهود در کابل سیمیا صحبت کنند. با این حال این شرکت به تولید انواع سیمهای برق پرداخته است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 1. سیم و کابل‌های ساختمانی
 2. کابل‌های قدرت ( KV۱ / ۶)
 3. کابل‌های کنترل و ابزار دقیق
 4. کابل‌های مقاوم در برابر آتش
 5. کابل‎های مخابراتی، شبکه و سیم‌های رانژه
 6. کابل‌های مخصوص دوربین‌های مداربسته و کواکسیال
 7. کابل‌های AWG
 8. سیم و کابل‌های خودرویی
 9. انواع هادی‎های هوایی و کابل‌های آلومینیومی

سیم و کابل های ساختمانی

در حالی که اصطلاحات سیم و کابل اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، سیم یک هادی الکتریکی است و کابل گروهی از سیم‌ها (یا هادی‌ها) است که در غلاف قرار گرفته‌اند. سیم و کابل ساختمانی تقریباً در ساخت هر ملک تجاری، صنعتی و مسکونی در جهان استفاده می‌شود. این محصولات که معمولاً به عنوان سیم کشی مدار انشعاب در خانه‌ها و مشاغل شناخته می‌شوند، جریان الکتریکی را به تمام یک ساختمان یا خانه منتقل می‌کنند.

کابل های قدرت ( KV۱ / ۶)

هر کابل ولتاژ پایین دارای یک نامگذاری مطابق با هنجار است. این گروه از مجموعه‌ای از حروف و اعداد تشکیل شده است که هر کدام معنای خاصی دارند. این نام به یک سری از مشخصات محصول (مواد، ولتاژ اسمی و غیره) اشاره دارد.

این نوع کابل فشار قوی است که در مدارها با ولتاژ بالا استفاده می‌شود. این سیم‌ها از کابل آلومینیوم و مس ساخته شده‌اند. همچنین عایقی از جنس XLPE دارند. 

این دسته از کابل‌های سیمیا شامل انواع کابل‌های تک رشته (مسی/آلومینیومی)، هادی‌های هم مرکز (کنسانتریک)، کابل‌های مفتولی و کابل نیمه افشان، کابل‌های قدرت چند رشته مسی زره دار و کابل‌های قدرت چند رشته مسی و مدیران می‌باشد.

کابل های کنترل و ابزار دقیق

کابل های کنترل

به طور کلی، کابل‌های ابزار دقیق معمولاً برای ولتاژ بسیار پایین (24 ولت) برای ورودی/خروجی آنالوگ/دیجیتال هستند و اغلب محافظ هستند: برای اندازه‌گیری تحلیلی، جریان یا سطح استفاده می‌شوند. کابل‌های کنترل می‌توانند هر ولتاژی باشند و برای خروجی تجهیزات (ایست یا استارت) و نظارت بر وضعیت (عیب، در حال اجرا و غیره) استفاده شوند.

کابل های مقاوم در برابر آتش

کابل‌های مقاوم در برابر شعله برای مقاومت در برابر گسترش آتش به یک منطقه جدید طراحی شده اند. کابل‌های مقاوم در برابر حریق برای حفظ یکپارچگی مدار طراحی شده‌اند و برای مدت زمان مشخصی تحت شرایط تعریف شده به کار خود ادامه می‌دهند. قیمت سیم سیمیا در مدل‎ها و طرح‌های مختلف متفاوت است. قیمت کابل خراسان با قیمت کابل سیمیا ممکن است به دلیل کیفیتی که ارائه‌ می‌دهند، متفاوت باشند.  

کابل های مخابراتی، شبکه و سیم های رانژه

از کابل‌های مسی مخابراتی برای انتقال صدا و داده در شرکت‌های تلفن استفاده می‌شود. کابل‌های تلفن از سال 1877 راه زیادی را پیموده‌اند و فناوری آن هنوز در حال توسعه است.

شبکه‌های کابلی شبکه‌هایی هستند که از کابل‌های کواکسیال و نقاط توزیع تشکیل شده‌اند که سیگنال‌های الکتریکی را برای بازتولید در چندین نقطه انتهایی ارسال می‌کنند. کابل‌های مخابراتی از کابل‌های پرکاربرد در تاسیسات خانگی است. 

کابل های مخصوص دوربین های مداربسته و کواکسیال

پرکاربردترین کابل کواکس دوربین، کابل سیامی RG59 است. کابل سیامی کواکسیال همیشه برای کاهش تداخل سیگنال محافظ است. این دسته شامل کابل‌های ترکیبی دوربین مداربسته (B)، کابل‌های ترکیبی دوربین مداربسته (A) و کابل‌های کواکسیال ساده می‌باشد. خرید کابل سیمیا برای دوربین‌های مداربسته بهترین گزینه است.

کابل های AWG

کابل های AWG چیست

گیج‌های سیم آمریکایی (AWG) مجموعه‌ای استاندارد از اندازه‌ها برای سیم هادی‌ها هستند؛ هر چه گیج سیم کوچک‌تر باشد، قطر آن بر حسب اینچ یا میلی متر بیشتر است و بالعکس. کابل AWG از محصولات باکیفیت کارخانه سیم و کابل سیمیا است که طبق استاندارد American Wire Gauge ساخته و تولید می‌شود. سیم سنج آمریکایی (AWG) روش استاندارد برای نشان دادن اندازه سیم در آمریکای شمالی است. در AWG، هر چه عدد بزرگ‌تر باشد، قطر و ضخامت سیم کمتر است. بزرگ‌ترین اندازه استاندارد 0000 AWG است و 40 AWG کوچک‌ترین اندازه استاندارد است. ممکن است به آن گیج سیم قهوه‌ای و شارپ یا به سادگی گیج سیم نیز گفته شود. AWG برای سیم تک رشته، جامد، گرد و رسانای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

سیم و کابل های خودرویی

سیم‌های خودرو عمدتا برای اتصالات داخلی خودرو، ابزار، باتری‌ها و مدارها استفاده می‌شود. ویژگی‌های اصلی مقاومت در برابر سرما و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا است. کاربردهای این محصولات بسیار شبیه به هم هستند، اما انتخاب نامناسب ممکن است باعث بروز حوادث شود؛ بنابراین در زمان خرید سیم و کابل سیمیا به نکاتی که کارشناس به شما ارائه می‌دهد، توجه کافی داشته باشید. 

انواع هادی های هوایی و کابل های آلومینیومی

انواع هادی‌های هوایی و کابل‌های آلومینیومی به چندین دسته تقسیم می‌شوند. هر کدام بسته به شرایط و ویژگی‌هایی که ارائه می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایـن نوع کابل‌ها انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی استفاده می‌شوند و ویژگی‌های بهتری نسبت به هادی‌های آنیل نشده مسی ارائه می‌دهند. با توجه به عایق‌دار بودن رشته‌ها امکان بروز ارتباط بین رشته‌ها و نیز سرقت برق از بین می‌رود.

برای خرید سیم و کابل باید به چه نکاتی توجه کرد؟

نکات مربوط به خرید سیم و کابل سیمیا

جدا از قیمت کابل سیمیا، در زمان خرید باید به نکات مختلفی مثل محل نصب، کاربرد و شرایط نصب را در نظر بگیرید. 3 مورد از مهم‌ترین مواردی که باید در زمان خرید کابل افشان یا دیگر کابل‌ها به آن توجه داشته باشید، عبارت است از:

 1. جنس عایق کابل 
 2. نوع رسانای مورد استفاده در کابل 
 3. شرایط نصب کامل

جنس عایق کابل 

در زمان خرید کابل حتما باید به جنس عایق کابل که دارای انواع مختلفی است توجه داشته باشید. با توجه به محل استفاده و نوع ولتاژی که از آن عبور می‌کند باید به نوع عایق انتخابی خود توجه کنید. مهم‎ترین عایق‌هایی که در حال حاضر در ایران استفاده می‌شود، شامل:

 • عایق پلی وینل کلراید (PVC)
 • عایق XLPE
 • عایق پلی اتیلن (PET)
 • عایق الاستومری
 • عایق رابری

عایق پلی وینل کلراید (PVC)

پلی وینیل کلراید (PVC یا وینیل) یک ماده ترموپلاستیک با مقاومت بالا است. این به طور گسترده در برنامه‌هایی مانند لوله‌ها، دستگاه‌های پزشکی و عایق سیم و کابل استفاده می‌شود … لیست بی پایان است. این سومین پلیمر پلاستیک مصنوعی پرتولید در جهان است.

عایق XLPE

سیم XLPE یک سیم هادی مسی تک رشته‌ای است که با لوله هیدرونیک ساخته شده از پلاستیک پلی اتیلن متقاطع (XLPE) عایق شده است. عایق XLPE دارای پیوند سه بعدی در داخل پلاستیک است. این عایق یک عایق گرما سخت و هالوژن صفر است که خاصیت بازدارندگی شعله را فراهم می‌کند.

عایق پلی اتیلن (PET)

عایق PET در برابر ترک خوردگی مقاوم است، دارای جذب آب بسیار کم، تقریباً صفر، و خواص عایق الکتریکی عالی است؛ بنابراین برای تولید قطعات دقیق، اجزای مورد استفاده در آب سرد و همچنین برای ساخت قطعات عایق برای مهندسی برق و الکترونیک استفاده می‌شود.

عایق الاستومری

عایق الاستومری چیست

عایق فوم الاستومری، عایق فوم الاستومری انعطاف پذیر (FEF) یا عایق لاستیکی نیز شناخته می‌شود، عایق فوم الاستومری اساساً یک لاستیک مصنوعی است که از یک ساختار سلول بسته موجود در لوله‌ها، ورق‌ها یا رول‌های کارخانه‌ای تشکیل شده است.

عایق رابری

عایق رابری. عایق لوله و ورق سلول بسته یک عایق حرارتی الاستومری انعطاف پذیر و سبک است که برای عایق کاری خطوط خنک کننده و گرمایش مایع، کانال‌ها، مخازن و مخازن طراحی شده است. این عایق در کابل‌هایی که در تجهیزات برقی مانند ژنراتورها و ترانس‌های برق استفاده می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع رسانای مورد استفاده در کابل 

مس تا حد زیادی پرکاربردترین ماده رسانا است. از جمله خواص فیزیکی آن می‌توان به رسانایی الکتریکی و حرارتی بالا، شکل پذیری، چکش خواری و لحیم کاری، نقطه ذوب بالا و مقاومت بالا در برابر خوردگی، سایش و خستگی اشاره کرد.

شرایط نصب کامل

زمانی که برای خرید یا اطلاع از قیمت سیم و کابل سیمیا مراجعه می‌کنید باید به محل و شرایط نصب نیز توجه کافی داشته باشید. برای مثال کابل‌هایی که با عایق پلاستیکی هستند، نباید در دمایی کمتر از 5- درجه قرار گیرند. 

نتیجه گیری 

درباره سیم و کابل سیمیا هر آنچه که لازم بود را اطلاع پیدا کردید. حال زمان آن رسیده است که با نکاتی که ارائه کردیم برای خرید سیم افشان یا دیگر انواع کابل از شرکت سیم سیمیا بپردازید. اگر برای تهیه این نوع سیم با کیفیت به دنبال یک فروشگاه معتبر هستید، ما به شما فروشگاه برق زوم را معرفی می‌کنیم. در این فروشگاه امکان خرید آنلاین و حضوری برای شما وجود دارد؛ همچنین می‌توانید از کارشناسان موجود مشورت‎های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول مقاله درباره سیم و کابل سیمیا 

تولیدات شرکت سیم و کابل سیمیا چیست؟

 • سیم و کابل‌های ساختمانی
 • کابل‌های قدرت ( KV۱ / ۶)
 • کابل‌های کنترل و ابزار دقیق
 • کابل‌های مقاوم در برابر آتش
 • و …

در زمان خرید سیم و کابل سیمیا باید به چه مواردی توجه کرد؟

 • جنس عایق کابل 
 • نوع رسانای مورد استفاده در کابل 
 • شرایط نصب کامل

عایق پلی اتیلن چیست؟

عایق PET در برابر ترک خوردگی مقاوم است، دارای جذب آب بسیار کم، تقریباً صفر، و خواص عایق الکتریکی عالی است. 

کابل افشان سیمیا
سایز واحد ولتاژ دفتر تخصیص قیمت نهایی (ریال) ضخامت توضیحات مقدار
متر
0.6-1KV تهران 9336000 6 خرداد1403 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 11572000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 14489000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 19186000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 24855000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 7273000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 14229000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 20621000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 26837000 قرقره-برش
متر
0.6-1KV تهران 33798000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 213000 6 خرداد 1403 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 294000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 487000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 708000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1039000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1814000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 302000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 416000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 686000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1025000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1534000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 2639000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 4082000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 397000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 538000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 885000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1351000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1995000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 3442000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 5389000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 476000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 669000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1095000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 1654000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 2452000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 4285000 قرقره-برش
متر
450-750V تهران 6653000 قرقره-برش
سیم افشان سیمیا
سایز واحد ولتاژ دفتر تخصیص قیمت نهایی (ریال) ضخامت توضیحات مقدار
حلقه
300-500V تهران 8600000 5 خرداد 1403 حلقه 100 متری
حلقه
300-500V تهران 11500000 حلقه 100 متری
حلقه
300-500V تهران 18800000 حلقه 100 متری
حلقه
300-500V تهران 29900000 حلقه 100 متری
حلقه
300-500V تهران 45100000 حلقه 100 متری
تماس با ما
دفتر مرکزی: تهران، خیابان لاله زار شمالی- پاساژ ایرانیان- طبقه دوم- واحد122

شعبه اراک: خیابان شهید بهشتی- کوچه عضد- نبش عضد 1
شماره تلفن: دفتر مرکزی تهران 66344095-021 91015333-021 سی خط -------------------------------------- شعبه اراک 91015333-086 سی خط --------------------------------- تلفن همراه : 09123572428
آدرس ایمیل : info@barghzoom.com
ما را در شبکه اجتماعی دنبال کنید.